Kur tė Jesh Mėrzitur Shumė

nga  Dritėro Agolli
© Tė drejtat autoriale

Lutjet e Kambanės Poezi tė zgjedhura, Botimet Toena, Tiranė, 1998

 

Kėtu s’do jem, do jem larguar:
Nė tokė i tretur si tė tjerėt,
Nė kafenenė e preferuar
Nuk do mė shohin kamerierėt.

Dhe nėpėr udhėt ku kam ecur
S’do ndihet kolla ime e thatė,
Mbi varin tim do rrijė i heshtur
Njė qiparis si murg i ngratė.

Ti do trishtohesh atėherė,
Se s’do mė kesh nė dhomė gjallė,
Dhe kur nė xham tė fryjė erė,
Do qash me erėn dalėngadalė.

Po kur tė jesh mėrzitur shumė
Nė raft tė librave kėrkomė,
Atje do jem i fshehur unė,
Nė ndonjė fjalė e ndonjė shkronjė.

Mjafton qė librin pak ta heqėsh
Dhe unė do zbres, do vij pas teje;
Ti si dikur me mall do qeshėsh,
Si njė blerim pas njė rrėkeje.

 

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 2 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria