Projekt ligji pėr ndėrtim

nga  Luljeta Ēeku-Skoli
© Tė drejtat autoriale

Projektligji i ri i ndėrtimit paraqet njė qasje sipėrfaqėsore, joprofesionale, me nene tė padefinuara, me dukuri qė nuk pėrkojnė me ambientin dhe rrethanat e Kosovės.

Nė periudhėn e fundit nėpėr media dhe institucione po shfaqen opinione, dhe shqetėsime tė ndryshme rreth rihartimit tė projekt ligjit pėr ndėrtim.

Si eksperte shumėvjeēare u ngacmova dhe unė, madje u befasova pėr qasjen joserioze tė Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor nė kėtė fushė. I tėrė ky shqetėsim mė kujton periudhėn e pasluftės kur u hartua draftligji i Planifikimit Hapėsinor nė rrethana tė euforisė nga  fillestar tė pa pėrvojė nė fushėn e Planifikimit Hapėsinor. Nė atė kohė si model u pėrvetėsua ligji pėr planifikim hapėsinor i Republikės sė Kroacisė i cili mjerisht nuk u adaptua kushteve dhe rrethanave tona por mbeti i cunguar deri nė nivelin e planeve rregulluese. 

Vėrejtjet e dhėna nga ekspertėt vendor u injoruan dhe ligji u miratua nė shpejtėsi pa interpretim tė veēantė profesional. Pėrkundėr amendamentimeve tė vazhduara ky ligj madje mbeti i pashoqėruar me ligjin pėr tokėn ndėrtimore qė paraqet ligjin bazik pėr implementim tė planeve. Hapėsira filloi tė planifikohet duke u pėrpjekur qė tė respektohen kornizat ligjore, por qė shpesh mbetenin tė pazbėrthyera  dhe enigmatike nga planifikuesit. Madje kishte tė atillė qė mėsoheshin me hapėsirat tona sepse ligji i tenderimit i favorizonte ēmimet mė tė ulėta. 

Kėshtu njė numėr i konsideruar i Planeve zhvillimore dhe i Planeve zhvillimore urbane nė Kosovė, u punuan mekanikisht sa pėr tė plotėsuar aspektin ligjor ose u punuan duke i pėrvetėsuar sekuencat nga planet e vjetra tė ish Krahinės Socialiste Autonome tė Kosovės. Pra kėto plane janė me vizione dhe orientime tė paqarta me strategji zhvillimore qė multiplikohen nėpėr komuna nė distanca fare tė vogla dhe zhvillimet i orientojnė nė dėshtim si rrjedhojė e joprofesionalizmit dhe joseriozitetit tonė.

Mė tej zbėrthimi i kėtyre planeve nė plane rregulluese tė cilat nė kohė tė fundit me tė drejtė janė pagėzuar si “akuarelle” (vizatime me ngjyra tė ujit) nuk ofrojnė zgjidhje por vetėm sa i rėndojnė punėt nėpėr drejtorit e urbanizmit. Pra kėto dokumente jetike pėrcaktojnė fatin e banorėve dhe si tė tilla barten tė miratuara nga kėshilltarėt e kuvendeve komunale si ligje nėpėr duart e referentėve tė drejtorive pėr urbanizėm, tė cilėt mė tej nė forma tė ndryshme pėrpiqen qė tė zbėrthejnė deri nė lejet e ndėrtimit si akte pėrfundimtare.

Nė kėtė fazė fillon apatia kur paraqitet trysnia pėr ndėrtim, dhe drejtorėt pėr urbanizėm nga “akuarellet” nuk kanė potencial profesional qė tė zbėrthejnė nė projekte urbanistike, nuk kanė as potencial juridik qė tė negociojnė me qytetarė dhe ndėrtues dhe e tėra duhet tė pėrqendrohet nė zbatimin e planeve me mikrolokacione dhe me zgjidhje urbane formale qesharake vetėm pėr lokacione tė ngushta (parcela tė individit) qė nė hapėsirė prodhojnė ngulfatje.

Nė anėn tjetėr ndėrtuesit (bizneset) nuk janė gjithherė tė vullnetshėm tė merren me negocime sepse druajnė nga zvogėlimi i pėrfitimit, madje shpesh injorojnė edhe pėlqimet e obligueshme nga fqinjėt. Pėr gjithė kėtė proces faktori kohė ėshtė nė disproporcion nė raport me rrethanat ekzistuese.

Sipas ligjit tė Planifikimit hapėsinor Planet rregulluese duhet tė implementohen me negociata ose nė raste tė tjera komunat duhet tė kenė buxhetin e konsiderueshėm qė tė blejnė prona nėse dėshirohet qė tė arrihen lagjet urbane dhe trajtimi i barabartė pronėsor nė mes tė pronarėve. 

Meqenėse deri mė tani nė qarqet zyrtare nuk ėshtė diskutuar cilėsia e ligjit, planeve, projekteve, ndėrtimit dhe hapėsirės ku po jetojmė, u obligova qė tė pėrshkruaj shkurtazi procesin e implementimit tė planeve si synim kryesor tė pėrshpejtimit tė dhėnies sė lejeve. 

Pra para se t’i  qasej rihartimit tė ligjit tė ndėrtimit ėshtė dashur tė hulumtohet gjeneza e problemit, tė rishqyrtohet efikasiteti i ligjit tė planifikimit hapėsinor dhe vėllimi i rezultateve nė hapėsirė sepse ligji i ndėrtimit derivohet pikėrisht nga ky ligj.

Projektligji i ri i ndėrtimit mund tė them qė paraqet njė qasje sipėrfaqėsore, joprofesionale me nene tė padefinuara, me dukuri qė nuk pėrkojnė me ambientin dhe rrethanat e Kosovės, madje neglizhohet territori i vogėl i saj dhe shfrytėzimi racional si domosdoshmėri.

Nė kėtė ligj synimi pėrqendrohet nė afate, taksa dhe stimulim tė ndėrtimit, madje edhe me kushtėzime. Nė anėn tjetėr anashkalohen proceset e lartcekura, cilėsia e ndėrtimit, standardi urban mbrojtja e resurseve natyrore dhe kamuflohen dukurit jetike  pėr vendbanimet.

Pėrpjekja e centralizimit tė kompetencave me synim tė vjeljes sė taksave nga komunat ėshtė shumė e qartė.

Synimi pėr funksionalizim, luftimi i korrupsionit dhe i anarkisė janė shprehje blefike, pėrderisa komunat vazhdojnė tė sanksionohen. 

Ēuditėrisht nė kėtė funksionalizim nėse synohet nė efikasitet, mungon fuqizimi i komunave pėrkatėsisht i drejtorive pėr urbanizėm si shtylla jetike tė komunave . Ato akoma kufizohen me numėr tė stafit dhe me nivelin e ulėt tė pagave tė barabartė pėr tė gjitha komunat pavarėsisht nga vėllimi i punėve (inxhinieri 187€-307€ dhe drejtori 471€) . Nė kėto rrethana asnjė ekspert nuk do tė shpreh interesin qė tė sakrifikohet me punė tė pėrgjegjshme dhe nė gjithė Kosovėn ėshtė evidente problemi i stafit dhe i kushteve teknike pėr funksionalizimin e drejtorive.

Le tė ilustrojė me njė krahasim nga shteti i rajonit, Republika e Kroacis.

Nė Koprivnicė – qytet me 30.000 banorė dhe kėrkesa mjaftė tė ulėta pėr ndėrtim drejtoria e urbanizmit i numėron 16 punėtorė, Zagrebi si kryeqytet me 600.000 banorė disponon Departamentin e planifikimit me 137 punėtorė - ekspertė cilėsorė, dhe Departamentin e lejeve qė numėron 400 punėtorė - ekspertė cilėsorė.

Prishtina kryeqytet me ~450.000 banorė nė Drejtorinė pėr urbanizėm ndėrtim dhe mbrojtje tė mjedisit i numėron ~40 punėtorė qė do tė thotė se nė start kemi ngecje tė stafit nga 14-20 herė. 

Mbase ky krahasim i shkurtėr mund tė pasqyrojė rrethanat tona tė punės  dhe mund tė ndihmojė nė zgjidhjen e problemeve rreth funksionalizimit tė drejtorive pėr urbanizėm. 

Nė mungesė tė strategjisė sė mirėfilltė tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės, trajtimi i hapėsirės vetėm nė aspektin e ngushtė tė zhvillimit ekonomik paraqet problem mė vete aq mė tepėr kur ky privilegj i dedikohet vetėm njė segmenti tė ekonomisė, qė nė vargun e zhvillimit do tė shkaktojė debalans dhe pakėnaqėsi tek ushtruesit e veprimtarive tjera pėrkatėse. 

Por akoma pėr tu brengosur ėshtė fakti qė tani e trembėdhjetė (13) vite vazhdojmė tė bėjmė lėvizje tė verbra dhe joracionale duke konsideruar qė hapėsira jonė ėshtė e pafund. Ēdo gjė po shndėrrohet nė numėr dhe jo nė sukses dhe jo nė rregull dhe jo nė jetė. Sėrish  do tė pyetemi se ku do tė pėrfundojmė me hapėsirėn tonė dhe ēfarė standardi do t’u ofrojmė qytetarėve tanė - jetė nė kafaze tė errėta plotė lagėshtirė dhe depresion. 

Si do tė reflektohet kjo nė shėndetin e popullatės, sa do tė jetė rentabil pėrfitimi vetėm nė fushėn e ndėrtimit nėse peshohet me humbjen qė do tė i kanoset buxhetit tė shėndetėsisė, shoqėrisė dhe shtetit, me njė sėrė nvestimesh qė do tė duhet tė bėhen pėr tė pėrcjellur kaosin ilegal dhe kaosin legal urban. Do jemi sėrish nė sprova tė reja tė gėlltitjes sė reformave dhe nė fazat e reja eksperimentale kur do jetė vėshtirė qė tė pėrmirėsohet resursi i pakthim-hapėsira. 

Pra nga dukuritė e proceseve tė lartėcekura duhet tė analizohen thellėsisht problemet dhe tė evitohen pengesat nė mėnyrė qė tė ofrohen zgjidhje pėr efikasitet nė respektimin e afateve dhe plotėsimin e standardeve tė tjera pėrcjellėse, sepse nė fund  ky ligj si produkt i kushtėzimeve nė rrethanat tona mund tė prodhojė vetėm heshtje, refuzime, korrupsion dhe kaosin legal urban. 

Luljeta Ēeku Sokoli, arkitekte/urbaniste, ėshtė ish-drejtoreshė e Departamentit pėr Urbanizėm nė Komunėn e Prishtinės. 

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 0 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria