Agjencia e Inteligjencės Me Pėrgjegjėsi Jokonvencionale

Ilustrimi: SXCIlustrimi: SXC
nga  Njomza Salihi
© Tė drejtat autoriale

Qeveria e Kosovės ka autorizuar Agjencinė e Kosovės pėr Inteligjencė qė tė merret me veprat penale, tė cilat sipas ekspertėve juridikė, janė kompetencė e policisė dhe janė jokonvencionale pėr shėrbimet inteligjente nė botė.

Nė katėr vitet e ardhshme Agjencia e Kosovės pėr Inteligjencė (AKI) do tė merret me parandalimin e tentim-vrasjeve, veprave penale tė trafikut publik, delikuencės sė tė miturve, vjedhjeve dhe lėndimeve tė rėnda, lojėrave tė fatit dhe fajdeve.

Kėshtu ka vendosur Qeveria e Kosovės mė 30 janar 2013 kur ka aprovuar Strategjinė Kombėtare pėr Parandalimin e Krimit 2013-2017 me tė cilėn ėshtė “prezantuar” gjendja aktuale e krimit nė Kosovė dhe mėnyrat e parandalimit tė saj.

Strategjia e re e draftuar nga Ministria e Punėve tė Brendshme ka pėrfshirė AKI-nė edhe pse ajo duhet tė merret me sigurinė kombėtare, integritetin territorial, rendin kushtetues dhe sigurinė globale nė dėm tė Kosovės. 

Kjo ėshtė strategjia e katėrmbėdhjetė qė Republika e Kosovės ka hartuar pėr parandalimin dhe luftimin e krimit, bazuar nė dokumentin strategjik tė cilėn e ka siguruar gazeta.

Njohės tė ēėshtjeve tė sigurisė konsiderojnė se shėrbimi inteligjent nė asnjė praktikė nė botė nuk pėrfshihet nė strategjitė kundėr parandalimit tė krimit.

Kolė Krasniqi, ekspert i sigurisė dhe profesor nė Fakuletin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės, thotė se ēėshtjet si grabitjet, vjedhjet, lėndimet e rėnda dhe veprat penale tė miturve janė pėrgjegjėsi ekskluzive e policisė.

“Sipas standardeve bashkėkohore, shėrbimi inteligjent merret me mbledhjen, pėrpunimin e informacioneve dhe ofrimin e tyre Qeverisė pėr tė marrė ajo vendime tė shėndosha dhe tė drejta nė interes tė vendit”, tha Krasniqi pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. 

Gazeta Jeta nė Kosovė nuk ka mundur tė kontaktojė me zyrėn pėr informim tė AKI-sė. AKI nuk ka faqe tė internetit apo adresė zyrtare elektronike ku mund tė drejtohen pyetje nga mediat.

Albulena Haziri, sekretaresha e drejtorit tė AKI-sė Bashkim Smakaj, nuk ka pranuar tė “zbulojė” emrat e zyrtarit pėr informim apo tė pėrgjegjėsit pėr zbatimin e strategjisė nėn arsyetimin se janė sekret dhe nuk ka pranuar tė pėrgjigjet nė pyetjet e gazetės.

Sipas, Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, AKI pėrfshihet ngase “mundėson qasje mė tė hershme nė raport me grumbullimin e informacioneve tė para tė cilat nė shumicėn e rasteve mundėsojnė parandalimin e veprave tė ndryshme kriminale”.

“AKI mundėson edhe dekonspirimin e kėrcėnimeve reale nė raport me sigurinė e pėrgjithshme”, thuhet nė pėrgjigjen e MBP-sė.

AKI ėshtė ndėr 15 institucionet tjera si Policia e Kosovės, Kėshilli Gjyqėsor, Kėshilli Prokurorial, Ministria e Drejtėsisė, Financave, Punėve tė Brendshme, Njėsia e Inteligjencės Financiare etj. qė pritet tė zbatojnė strategjinė.

Nė planin e veprimit, AKI ėshtė pėrfshirė nė nėntė aktivitete tė planit tė veprimit. Nė tetė prej tyre ėshtė mbėshtetėse, deri sa vetėm nė njė pikė tė planit ka rol implementues.

AKI do tė merret me trajnimet speciale ndėrsa do tė mbėshtesė MPB-nė nė hartimin e akteve nėnligjore, vlerėsimin dhe vendosjen se kush mund tė ketė qasje nė bazėn e tė dhėnave tė institucioneve qė merren me parandalimin e krimit, vendosjen e linjave pėr komunikim ndėrkombėtarė, identifikimin e individėve qė mund tė jenė kryes tė krimeve etj.

 
Drejtori i AKI-sė Bashkim Smaka 

 

Shėrbimet tjera inteligjente nė Europė si ajo nė Mbretėrinė e Bashkuar apo Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės merren ekskluzivisht me sigurinė shtetėrore. 

Shėrbimi Sekret i ShBA-sė, i njohur si Agjencia Qendrore e Inteligjencės (CIA), ka pėr mision tė saj mbledhjen, vlerėsimin dhe shpėrndarjen e informatave tė inteligjencės nga jashtė [Amerikės] pėr tė ndihmuar Presidentin dhe politikanėt amerikanė nė marrjen e vendimeve qė kanė tė bėjnė me sigurinė kombėtare.

Ndėrsa MI6, qė ėshtė shėrbimi anglez i inteligjencės, po ashtu merret mė mbledhjen e informatave tė inteligjencės jashtė vendit.

Qeveria pret qė KGjK tė jetė e pavarur

Strategjia ka pėrcaktuar detyrat dhe pėrgjegjėsitė e tė gjitha institucioneve qė do ta zbatojnė atė.

Ministria e Punėve tė Brendshme, Arsimit, Pushtetit Lokal pritet tė kenė rol aktiv pasi qė ato duhet tė implementojnė, edukojnė popullatėn dhe tė mbėshtesin komunat.

Por nga Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės dhe ai Prokurorial, qeveria pret tė jenė tė paanshme dhe profesionale.

Strategjia pėr Parandalimin e Krimit 2013-2017 ka ardhur si rrjedhojė e strategjisė sė kaluar 2009-2012, e cila ishte aprovuar nė tetor tė vitit 2009.

Ajo paraprake duhej tė krijonte mekanizmat institucionalė dhe me tė parashihej monitorimi dhe vlerėsimi i zbatimit tė strategjisė si dhe shpėrndarja e rezultateve tė atij monitorimi institucioneve, shoqėrisė civile, mediave etj.

Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Zyra e Kryeministrit nuk kanė lejuar qasje nė raportin qė ėshtė bėrė pėr zbatimin e strategjisė 2009-2012 nė kundėrshtim me ligjin pėr qasjen nė dokumente publike.

Nė pėrgjigjen e saj zyra pėr informim e MPB-sė thotė se “ėshtė bėrė dhe ėshtė identifikuar progresi i arritur nga viti 2009 deri nė vitin 2012”. 

Por ministria ka pranuar se ka aktivitete tė parealizuara tė cilat janė bartur nė strategjinė e re.

Drejtori i Zyrės pėr Komunikim me Media, Arianit Bytyēi dhe sekretari permanent i Kryeministrisė, Fitim Krasniqi, nuk kanė kthyer pėrgjigje pėr gazetėn kur u ėshtė kėrkuar raporti i zbatimit tė strategjisė pėr parandalimin e krimit 2009 -2012.

Nė dhjetor tė vitit 2012, Gazeta Jeta nė Kosovė ka raportuar pėr projektligjin pėr pėrgjim tė cilin e ka sponsorizuar Qeveria e Kosovės e i cili ėshtė dėrguar nė Parlament por qė ėshtė nė kundėrshtim me rekomandimet e Bashkimit Europian dhėnė Kosovės.

Projektligji parasheh qė pėrgjimi do tė bėhet pėrmes Qendrės Administrative Elektronike qė do tė krijohet brenda AKI-sė e cila i raporton Kryeministrit tė Kosovės.

Standardet europiane kėrkojnė pėrgjimet pėr gjykata tė jenė tė ndara nga pėrgjimet pėr shėrbime tė inteligjencės, ndarje kjo qė nuk parashihet me kėtė projekligj.

Shkrime tė Zgjedhura

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 6 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria