Nė Shkolla Nuk Ndihet mė Muzika

Foto: Arbresha RubovciFoto: Arbresha Rubovci
nga  Besiana Xharra
© Tė drejtat autoriale

Mungesat e pėrhershme tė parave dhe instrumenteve kanė bėrė qė shkollat e pakta muzikore tė Kosovės tė jenė nė gjendje tė gjysmėkolapsit, ndėrsa qė orėt e muzikės nė shumė shkolla tė rregullta kanė mbetur thjesht kujtim.

Shkollat fillore nė Kosovė janė tė obliguara ligjėrisht qė t’iu ofrojnė nxėnėsve orė tė muzikės, por mungesa kronike e hapėsirave dhe pajisjeve muzikore bėjnė qė shumica e kėtyre lėndėve tė mėsohen teorikisht, por tė mos pėrcillen fare me mėsime praktike.

Nė komunėn e Prishtinės, 90 pėr qind e shkollave fillore mbajnė orėt e muzikės pa klasė tė posaēme pėr lėndėn e muzikės dhe pa instrumente muzikore pėrkatėse.

Por, hulumtimi ynė na zbuloi se madje edhe nxėnėsit e shkollave tė muzikės vijojnė mėsimin nė mjedise tė ngushta, me pak pajisje dhe nė gjendje tė mjerė.

Profesori Ahmet Derguti, i cili nė Prishtinė jep lėndėn e kėndimit, tha se mungesat e investimeve nė shkolla po pengonin zhvillimin e talenteve muzikore nė Kosovė.

“Qė nga shkollat fillore e deri nė shkollat e niveleve mė tė larta, shkollat e muzikės janė nė gjendje tė tmerrshme”, tha ai.

“Orėt mbahen nė hapėsira tė cilat nuk ofrojnė as kushtet mė elementare pėr punė dhe nė tė cilat me dekada tė tėra nuk janė bėrė investime”.

“Kjo gjendje do tė mbetet kėsisoj, derisa tė kemi liderė qė nuk vlerėsojnė artin dhe nuk e dinė ēka ėshtė muzika”, shtoi ai. “E vetmja gjė qė ata dinė ėshtė si tė pasurohen”.

Dritaret e thyera nė akademinė elitare

Shkolla e Muzikės “Prenk Jakova” nė Prishtinė, e ndėrtuar pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore, fillimisht ishte e destinuar si fabrikė e tepihėve, pastaj u shfrytėzua si spital, ndėrsa sot ajo ėshtė shkolla e vetme profesionale publike e muzikės, nė kryeqytet.

Pėrkundėr kėtij fakti, ajo pėrballet me mungesė kronike tė stabilimenteve pėr punė. Rreth 550 studentė tė kėsaj shkolle tė mesme mėsohen nga 70 profesorė nė klasa me xhama tė thyer, me dysheme tė shkatėrruara dhe pa izolim.

Mėsimdhėnėsit dhe studentėt kanė kėrkuar mjete financiare nė Komunėn e Prishtinės dhe Ministrinė e Arsimit, por ende nuk kanė pėrfituar kurrfarė fondesh.

“Ne kemi parashtruar kėrkesa, kemi protestuar dhe kemi provuar nė tė gjitha mėnyrat, por nuk kemi arritur tė bindim Prishtinėn pėr tė investuar”, tha ish-drejtoresha e kėsaj shkolle, Elizabeta Musliu.

M. K., mėsimdhėnės i kėsaj shkolle, i cili kėrkoi tė mos i zbulohet identiteti, tha se kanė marrė premtime nga Ministria e Arsimit pėr ndėrtimin e njė shkolle tė re kėtė vit, por ai tha se “deri sa tė mos shohim se ėshtė ndėrtuar shkolla, e tėra do tė mbetet njė shpresė.”

Gjendja nuk ėshtė fare mė e mirė as sa i pėrket zhvillimit tė mėsimit nė lėndėn e muzikės nė shkollat fillore tė qytetit, 90 pėr qind prej tė cilave nuk kanė klasa tė veēanta pėr lėndėn e muzikės.

“Madje edhe shkollat qė dikur kanė pasur klasa tė veēanta, pėr shkak tė mungesės sė hapėsirave i kanė shndėrruar ato nė klasa tė rėndomta”, tha zėdhėnėsi i Komunės sė Prishtinės, Muhamet Gashi.

  Ne kemi vetėm njė piano; sa u pėrket instrumenteve tjera, nxėnėsit pėr to mėsojnė vetėm nė teori”, thotė Arsim Gashi.

“Vlerėsohet se rreth 90 pėr qind tė shkollave fillore nuk kanė klasa pėr lėndėn e muzikės”, shtoi ai.

“Ne e dimė qė kjo nuk ėshtė nė rregull, por shkollat kanė mungesa edhe tė klasave tė tjera jo vetėm klasave tė muzikės”, vazhdoi ai.

Shkolla fillore “Faik Konica”, njė nga shkollat mė nė zė nė Prishtinė, ėshtė njė nga shkollat e rralla qė ka hapėsira tė tilla. Ajo madje ka edhe piano.

Por, as nxėnėsit e kėsaj shkolle nuk kanė instrumente tjera nė dispozicion, kėshtu qė pjesa mė e madhe e procesit mėsimor zhvillohet pėrmes librave shkollorė.

“Ne kemi vetėm njė piano; sa u pėrket instrumenteve tjera, nxėnėsit pėr to mėsojnė vetėm nė teori”, tha zėvendėsdrejtori i kėsaj shkolle, Arsim Gashi.

“Por, ne shpresojmė se me ndihmėn e Ministrisė sė Arsimit, apo tė ndonjė donatori, nė tė ardhmen ne do tė kemi edhe instrumente tė tjera”.

Probleme anembanė Kosovės

Kosova ka gjithsej gjashtė shkolla profesionale tė muzikės dhe kushtet nė pesė prej tyre janė po aq tė pavolitshme sa kushtet e shkollės nė Prishtinė.

Nexhat Ēoēaj, drejtor i Arsimit nė Komunėn e Prizrenit, tha se shkolla profesionale e muzikės nė kėtė qytet, e cila numėron 150 nxėnės, nuk posedon stabilimente adekuate.

“Nuk ka pajisje, ndėrtesa ėshtė e vjetėr, nuk ka hapėsirė tė mjaftueshme – thjesht nuk ekzistojnė as kushtet elementare”, tha ai.

Sa i pėrket ekzistencės sė klasave tė veēanta pėr lėndėn e muzikės nė shkolla fillore, ai thotė se situata nė kėtė qytet ėshtė ‘alarmante’.

Nė Gjilan, Gėzim Pirraj, profesor nė shkollėn profesionale tė muzikės tė qytetit, tha se kushtet edhe aty nuk janė mė tė mira.

“E nė shkolla fillore, mėsimdhėnėsit e lėndės sė muzikės nuk punėsohen fare pasi qė ata nuk kanė ku ta mbajnė lėndėn e tyre”, theksoi ai.

Drejtori i Arsimit nė Mitrovicė tha pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė se nė kėtė qytet verior nuk ka pothuajse asnjė klasė tė dedikuar pėr lėndėn e muzikės.

“Mund t’ju them se nė shkollat fillore tė Mitrovicės pothuajse nuk ka asnjė klasė tė vetme tė dedikuar pėr lėndėn e muzikės”, tha Ali Bejta.

Gjakova i ka akorduar punėt mirė

Edhe pse vetėm tri shkolla fillore nė qytetin perėndimor tė Gjakovės kanė klasa tė posaēme, shkolla e vetme profesionale e muzikės nė kėtė qytet ėshtė e pajisur mirė, falė investimeve tė mėdha tė bėra aty.

Pas 40 vitesh neglizhence, shkolla “Prenk Jakova” ka pėrfituar nga njė “operacion kozmetik” i kryer nė vitin 2010 nga Ministria e Arsimit, ndihmuar me fonde zvicerane.

Kjo shkollė ka nxjerrė disa muzikantė tė mirėnjohur ndėrkombėtarisht, disa prej tė cilėve kanė luajtur edhe me Filarmoninė e Vjenės, pėrfshirė kėtu Shkėlzen Dolin dhe Rauf Dhomin.

“Ne jemi e vetmja shkollė nė Kosovė qė ka ndėrtesė, e cila ofron tė gjitha kushtet e nevojshme”, tha drejtori i saj, Astrit Pallaska.

Shkolla ka 1420 metra katrorė, nėntė klasa, njė dhomė pėr dėgjim tė muzikės dhe njė sallė koncertesh me 270 ulėse.

Ragip Gjoshi, zėdhėnės i Ministrisė sė Arsimit, tha se nė buxhetin e kėsaj ministrie pėr vitin 2012 ėshtė paraparė ndarja e fondeve pėr tė ndėrtuar stabilimente tė reja pėr shkollėn “Prenk Jakova” nė Prishtinė, por ende nuk janė ndarė mjete pėr kurrfarė pajisje.

Ai tha se rreth 120,000 euro janė ndarė pėr kėtė ndėrtesė, ndėrsa tani janė duke kėrkuar lokacion tė pėrshtatshėm pėr shkollėn e re nė komunė.

Por, kjo shumė ėshtė shumė e ulėt nė krahasim me shumėn e ndarė pėr shkollėn nė Gjakovė, pėr tė cilėn janė dhėnė 1 milion euro.

Gjoshi tha se ata do tė shqyrtonin bashkėfinancimin me Komunėn e Prishtinės, dhe se do tė kėrkonin fonde nga donatorėt pėr tė mbuluar pjesėn e mbetur.

“Pėrveē kėtij investimi, nuk kishte investime tė tjera tė ngjashme [nė arsimim muzikor] nė vitin 2012”, tha Gjoshi.

Sa i pėrket klasave pėr lėndėn e muzikės nė shkollat fillore nė Kosovė, ai tha se profesorėt duhet tė ‘kompensojnė mungesėn e klasave, pasi qė pothuajse ēdo shkollė nė Kosovė posedon sė paku njė instrument muzikor, tė cilin mėsimdhėnėsit e kėsaj lėnde do tė mund ta shfrytėzonin gjatė orėve mėsimore”.
 
Mė mirė ka qenė gjatė viteve 70-tė

Profesor Derguti, mėsimdhėnės i kėndimit nė Prishtinė, nuk pajtohet me kėtė vlerėsim. Ai thotė se nė shkolla ka fare pak instrumente, ēfarėdo qofshin ato.

“Muzika, shkollat dhe opera dėshmojnė se njė shtet ėshtė i civilizuar, dhe ēdo shtet i emancipuar investon nė kėtė drejtim, pėrveē Kosovės”, tha ai.

“Muzika nė Kosovė ėshtė gjėja e fundit me tė cilėn merren institucionet tona. Kosova ėshtė vendi i vetėm i rajonit qė nuk ka Shtėpi tė Operės”, tha Derguti.

“Kushtet e mėsimit pėr nxėnėsit nė Kosovė janė tė vėshtira, e mua mė vjen keq qė kemi nxėnės kaq tė talentuar tė cilėt nuk kanė mundėsi tė edukohen si duhet”, shtoi ai.

Muzika nė Kosovė ėshtė gjėja e fundit me tė cilėn merren institucionet tona. Kosova ėshtė vendi i vetėm i rajonit qė nuk ka Shtėpi tė Operės”, thotė Ahmet Derguti.

Derguti rikujtoi se si gjėrat ishin mė mirė gjatė viteve 1970-tė, kur Kosova ishte pjesė e Jugosllavisė dhe ai studionte nė Beograd.

“Atėbotė, Jugosllavia investonte nė kėtė fushė. Megjithėse shkollat e muzikės mėsimin e zhvillonin nė serbisht, shqiptarėt mund tė vijonin mėsimin nė to dhe stafi i punėsuar ishte i pėrgatitur mirė”.

Ai tha se secila komunė nė atė kohė jepte bursa pėr studentėt e shquar dhe falė njė burse tė tillė ai mundi tė studiojė nė Beograd, dhe tė kryejė magjistraturėn nė Sarajevė. Ai tregon se ishte profesori i parė shqiptar i Kosovės i lėndės sė muzikės me titull magjistri.


Gjendja ishte pėrkeqėsuar dukshėm gjatė viteve 1990-tė nėn regjimin famėkeq tė Sllobodan Millosheviqit, dhe ende nuk ka arritur tė rimėkėmbet.

“Politika shkatėrron ēdo gjė, si muzikėn ashtu edhe shumė fusha tė tjera”, tha ai.

“Nė kohėn kur Millosheviqi ia suprimoi Kosovės autonominė nė vitin 1989 dhe e shkatėrroi sistemin shkollor, duke dėbuar shqiptarėt nga puna, profesorėt u detyruan qė orėt e mėsimit t’i mbajnė nė shtėpitė e tyre”, rikujton ai.

“Unė pėr gjashtė vite me radhė i kam mbajtur orėt nė banesėn time. Kjo situatė vazhdoi edhe pėr 10 vite deri nė fillimin e luftės nė vitin 1998”, tha ai.

“Por kur u kthyem nė Kosovė pas luftės, mėsimi ka vazhduar tė zhvillohet nė kushte tė vėshtira”.

Megjithėse shkollat e rregullta kishin pėrfituar fonde, muzika nuk kishte fituar gjė.

“Muzika ka vazhduar tė pėrballet me kushte tė njėjta si para luftės, e ngujuar nė ndėrtesa tė cilat nuk ofrojnė as kushtet mė elementare”, shprehet ai.

“Kjo gjendje nuk do tė ndryshojė, derisa liderėt tonė tė mos ndryshojnė dhe derisa nė vendin e tyre tė vijnė njerėz qė dinė se ēka janė kultura, arti, muzika dhe opera”.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 2 Komentet)

asdf
   Kalendari Kulturor 
  25 Nëntor 2015
   Nuk ka ngjarje te ardhshme
   
   Lajmet e fundit 
   
   Fotogaleria 
  Shiko arkivėn