Kallxo.com – Platformė Kundėr Korrupsionit

Ballina e sajtit kallxo.com | Foto: print screenBallina e sajtit kallxo.com | Foto: print screen
nga  Bujar Aruqaj
© Tė drejtat autoriale

Sot u bė ceremonia e lansimit tė uebsajtit kallxo.com. Ky ueb sajt synon tė krijojė njė mundėsi mė tė mirė pėr raportimin e korrupsionit, mashtrimit, konfliktit tė interesit dhe dukurive tė tjera tė lidhura pėr korrupsion. Gjithashtu, kjo platformė ofron njė mundėsi pėr qytetari aktive, si dhe fuqizim tė qytetarėve pėr luftimin e korrupsionit pėrmes mediave sociale.

Duke u kyēur nė www.kallxo.com qytetarėt do tė kenė mundėsinė tė raportojnė pėr tė gjitha rastet e keqpėrdorimit, qė nga niveli lokal e deri te ai qeveritar, duke pėrfshirė vendin se ku ka ndodhur, institucionin e pėrfshirė si dhe tė japin informata tjera lidhur me rastin e raportuar.

Kėto informata mund tė jepen pėrmes internetit nė adresėn www.kallxo.com por edhe pėrmes telefonit dhe SMS-it. Pėr mė vonė, ėshtė paralajmėruar edhe zhvillimi i njė aplikacioni pėr smart-phone, pėrmes tė cilit do tė automatizohet i tėrė procesi i raportimit tė keqpėrdorimeve tė ndryshme.

Tė dhėnat nga raportimet do tė paraqiten menjėherė nė hartėn e Kosovės pėr ta paraqitur edhe vizuelisht dukurinė e rasteve tė raportuara tė korrupsionit dhe keqpėrdorimeve tė tjera. Me intensifikimin e raportimit tė rasteve, do tė intensifikohen edhe rrathėt nė hartė duke paraqitur haptazi rajonin se pėr ku raportohet mė shumė krimi dhe korrupsioni nė Kosovė.

Kjo platformė ėshtė praktike dhe e thjeshtė pėr t’u pėrdorur nga tė gjithė dhe ofron njė adresė virtuale pėr tė gjithė ata qė duan tė raportojnė korrupsionin dhe nė kėtė formė tė bėhen faktorė aktivė nė luftimin e kėsaj dukurie mjaft tė pėrhapur nė Kosovė.

Ky projekt ėshtė bėrė i mundur nga bashkėpunimi i Internews Kosova me partnerė si UNDP, BIRN, Agjencia Kundėr Korrupsionit, Zyra e Prokurorit Disiplinor tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės, Kėshilli Prokurorial i Kosovės, Policia e Kosovės, etj.
Osnat Lubrani, pėrfaqėsuese e pėrhershme e aktiviteteve tė UN-it nė Kosovė, pėrmendi se si mediat sociale mund tė jenė njė instrument i fuqishėm zhvillimor.

“Mediat sociale mund tė jenė njė mjet shumė i fuqishėm nė luftimin e padrejtėsive. Shumė shtete tjera i kanė kthyer sytė dhe po i presin rezultatet e kėsaj platforme, pėr t’i ndjekur hapat dhe mėsimet nga www.kallxo.com. Ky ueb sajt ėshtė unik dhe i pari i kėtij lloji nė Ballkan dhe do tė ndihmojė nė identifikimin e rasteve tė korrupsionit nė Kosovė”, tha Lubrani.

Raportuesit e korrupsionit kanė rastin qė edhe tė ngarkojnė dokumente tė ndryshme, fotografi apo video, tė cilat do tė dėshmonin se ka ndodhur rasti i korrupsionit, pėrderisa identiteti i qytetarėve tė cilėt raportojnė krimin do tė mbetet konfidencial, thotė Faik Ispahiu, drejtor Ekzekutiv i Internews Kosova dhe producent i emisioneve Jeta nė Kosovė dhe Drejtėsia nė Kosovė.

“Ēdo javė marrim me dhjetėra e-maila pėr raste tė korrupsionit dhe shkelje tė ligjit nga gjitha komunat e Kosovės. Kėto e-maila vijnė nga vetė shikuesit e emisioneve tona. Kjo platformė ėshtė krijuar pikėrisht pėr tė kanalizuar kėto ankesa dhe qė tė kemi njė pasqyrė mė tė qartė rreth kėtyre rasteve”, tha Ispahiu.

Ispahiu pėrmendi edhe rėndėsinė e bashkėpunimit tė institucioneve tė shtetit tė Kosovės, tė cilat e kanė obligim luftėn e korrupsionit, siē janė Agjencia Kundėr Korrupsionit, Policia e Kosovės, Prokuroria si dhe agjenci dhe institucione tė tjera, tė cilat sipas tij, do tėmund ta pėrdornin kėtė platformė si njė resurs shtesė pėr tė hulumtuar rastet e paraqitura.

“Pas raportimit tė rasteve nė uebsajt, kėto institucione duhet tė marrin hapat e nevojshėm, ngase jo vetėm ne, por edhe qytetarėt tė cilėt kanė raportuar kanė tė drejtė tė dinė se a po ndėrmerr shteti diēka nė lidhje me informatat e pranuara nga qytetarėt. Ne do tė raportojmė edhe pėr hapat tė cilat ndėrmerren nga institucionet shtetėrore pėr luftimin e korrupsionit dhe krimit tė organizuar, nė mėnyrė qė tė sigurohemi se i tėrė sistemi po funksionon”, tha Jeta Xharra, drejtoreshė e BIRN-it, duke e shprehur pėrkrahjen e organizatės sė saj pėr platformėn www.kallxo.com.

“Pėrpos qė do presim nga qytetarėt qė tė raportojnė korrupsionin, krimin dhe dukuritė e tjera negative, ne po ashtu presim edhe nga institucionet qė duhet t’i luftojnė kėto vepra tė kėqija, tė komunikojnė me qytetarėt po nė kėtė platformė, duke iu treguar dhe dėshmuar qytetarėve se informatat e tyre po shkojnė nė vend tė duhur”, tha Xharra.

Nė kėtė ceremoni u tha gjithashtu se statistikat tregojnė se nė Kosovė mėse 70% e qytetarėve kanė qasje nė internet, ndėrsa mbi 50% posedojnė kompjuterė. Ky fakt ofron parakushtet pėr kėtė platformė qė tė punojė nė mėnyrė tė suksesshme.

Komentet: Komentet sipas rendit kronologjik (Gjithsej 15 Komentet)

asdf
     Lajmet e fundit 
     
     Fotogaleria